Beskrivning
Atomic Hawx Prime 115 S GW designade för kvinnor är högt presterande pjäxor anpassade för erfarna åkare och avancerade åkare. Användning av en pjäxa med ett flextal på 115 bör vara ditt val om du vill ha en lekfull åkstil med ökad responsivitet. Om du däremot är inställd på att få ut så mycket som möjligt av denna modell, kan dessa pjäxor också vara det du letar efter om du vill ha snabb respons och direkt överföring från pjäxan till skidan, samt mer teknisk manövrering.
Dessa Atomic pjäxor kommer med ett skal tillverkat av prolite vilket optimerar föhållandet mellan lätt vikt och styrka. Du kommer att älska den varma och bekväma linern som omsluter din fot ordentligt. Den bästa delen, passformen kan även anpassas med värmeformning. Hög komfort och en skräddarsydd passform för dina fötter tack vara memory foam linern.
- Energy Backbone föbättrar kraftöverföring samt kontroll tack vare den förstärkta bakre delen
- Power Shift ger dig möjligheten att anpassa den framåtriktade lutningen mellan 13°, 15° eller 17°
- Legendary Hawx Feel förser dig med en komfortabel och anatomiskt utformad passform samt en bekväm känsla direkt ur kartongen
- Flexjustering kan enkelt ställas in genom att reglera skruven på den bakre delen av pjäxan
Kom ihåg att du ska välja alpin pjäxor baserat på din Mondo Point storlek. Se vår storleksguide för att välja korrekt storlek.
Modell specifikationer
Modell | Årsmodell |
23.5 - Svart/Grå | 21/22 |
23.5 - Svart/Grå | 22/23 |
24.5 - Svart/Grå | 21/22 |
24.5 - Svart/Grå | 22/23 |
25.5 - Svart/Grå | 21/22 |
25.5 - Svart/Grå | 22/23 |
26.5 - Svart/Grå | 21/22 |
26.5 - Svart/Grå | 22/23 |