Beskrivning
Dessa Rollerblade Bladerunner Phaser inlines för barn har ett riktigt bra pris-prestanda-förhållande. Designade med barnens behov i åtanke, de är perfekta för att de "första steget" på hjul. På dessa Rollerblade inlines finner du en one-piece och mjuk känga. Den här kombinationen ger dig bra passform, responsivitet och komfort. Rollerblade inlines följer normala storlekar. Vi rekommenderar därför att välja den samma storlek som i dina vanliga skor. Dessa rullskridskor kommer att passa utmärkt om du har aningen breda fötter.
- High-Cut cuff ger dig maximal stötta vid ankeln för stabilitet och minskar trötthet i dina muskler
- Powerstrap låsning för att hålla hälen på plats med ett extra spänne för säkrad passform och ökad kotroll
- Levereras med tillhörande72mm hjul med en hårdhet på 80A
- Inbyggd liner som hålls på plats av den yttre kängan motverkar rörelse av linern och ger dig komfort och dessutom en mer direkt hanteringskontroll
- Kombinationen av mesh och skum som andas gör att fodret håller dina fötter komfortabla och välventilerade
- Kommer med broms inkluderad, för dem som behöver lite extra bromskraft
Kom ihåg att kontrollera alla bultar och skruvar innan första användning, och spänn åt om det behövs. Vänligen notera att du även ska underhålla produkten regelbundet och efterspänna skruvar och liknande vid behov.
Specifikationer
Hjul diameter:
72mm
Känga/Skal typ:
Gjutna, Mjuk
Känga material:
Textil, Mesh, Plast
Innerkänga material:
Mesh, Skum
Innerkänga detaljer:
Inbyggd
Vikt:
900g
Låssystem:
Snöre, Powerstrap, Mikro-justerings spänne
Cuff:
Hög ankelstöd, Integrerad bärslinga
Ram material:
Plast
Ramtyp:
Flat setup
Max. hjul diameter:
74mm
Hjul hårdhet:
80A
Kullager precision:
ABEC-3
Broms:
Ja